Psychoterapia i jej wpływ na różne rodzaje uzależnień

casino

Sezon rozgrywek sportowych jest w pełni. Gracz może znaleźć całe mnóstwo atrakcyjnych ofert, jakie udostępniają na przykład bukmacherzy puchar Polski. W tym tekście zajmiemy się jednak ciemniejszą stroną zakładów sportowych, a mianowicie uzależnieniami. Czytelnik pozna też najważniejsze nurty terapii oraz dowie się, jak przebiega leczenie nałogu w przypadku każdego z nich.

Czy w leczeniu uzależnień stosuje się psychoterapię?

Zakłady bukmacherskie na puchar Polski oraz inne rodzaje zakładów sportowych to coś, co lubi każdy z nas. W końcu emocje związane ze śledzeniem samych rozgrywek same w sobie stanowią już potężny impuls. A jeśli dodać do tego możliwość wygrania pieniędzy, to frajda staje się wręcz podwójna. Szczegółowe informacje poświęcone zakładom sportowym oraz ich bezpieczeństwu gracz może znaleźć na wartościowych stronach o tej tematyce. Przykładowo zobacz na oszustwo.info.

Warto jednak zdawać sobie przy tym sprawę, że nawet pozornie niewinne obstawianie pucharu Polski de facto również stanowi formę hazardu. Ten ostatni zaś dysponuje dość sporym potencjałem uzależniającym. Mechanizmy powstawania uzależnień są rozmaite i w sporej mierze zależą od indywidualnych predyspozycji danej osoby.

Co do zasady, uzależnienie od hazardu ma charakter psychologiczny. Mówiąc inaczej, uzależniamy się od określonego bodźca emocjonalnego, który ubarwia nasze codzienne życie, ale jest także w stanie je doszczętnie zrujnować – zresztą tak samo, jak nasze finanse. W tym wymiarze więc uzależnienia od hazardu oraz zakładów sportowych różnią się znacząco od na przykład uzależnień od alkoholu bądź narkotyków, gdzie w grę wchodzi również czynnik fizjologiczny.

Oznacza to, że psychoterapia w leczeniu uzależnienia od hazardu jest nie tylko wskazana, ale będzie stanowić wręcz główny element procesu wychodzenia z nałogu. Osoba szukająca pomocy powinna jednak wiedzieć także, że istnieją różne nurty terapii, które różnią się nie tylko metodologią, ale też zakresem ich stosowalności.

Jakie są rodzaje psychoterapii i jaki rodzaj jest pomocny w leczeniu uzależnień?

W fachowej literaturze wyróżnia się aż kilkanaście różnych metodologii w zakresie psychoterapii. Niektóre z nich są jednak całkowicie niszowe i praktycznie nie stosuje się ich w praktyce (jak np. terapia wywodząca się z psychoanalizy w ujęciu Lacana). Inne z kolei są co prawda stosowane, jednak nie w Polsce. Przykładowo: znalezienie terapeuty specjalizującego się w terapii w ujęciu Ericksona lub też w psychoterapii egzystencjalnej może być bardzo trudne, zwłaszcza w mniejszych miastach.

Tak naprawdę więc można wyróżnić trzy najbardziej fundamentalne nurty terapii psychologicznej, które po pierwsze są powszechnie dostępne w naszym kraju, a po drugie sprawdzają się w szeroko pojętym leczeniu uzależnień. Są to następujące ujęcia:

  • terapia w ujęciu psychoanalitycznym: wywodzi się niemal wprost z koncepcji Freuda oraz jego następców, którzy rewolucjonizowali psychoanalizę, często korygując błędne założenia założyciela oraz dodając własne elementy (najważniejsze nazwiska to Anna Freud, Karen Horney, Erich Fromm). Terapia w tym ujęciu cechuje się dużą koncentracją na procesach myślowych oraz analizie emocji, marzeń sennych, codziennych przyzwyczajeń, a także patologicznych mechanizmów myślowych/emocjonalnych/behawioralnych;
  • terapia w ujęciu psychodynamicznym: najbardziej powszechny z nurtów. Również ma swoje źródła we freudowskiej psychoanalizie, jednak znacząco odróżnia się od tego nurtu. Ujęcie psychodynamiczne kładzie nacisk na dotarcie do skrywanych emocji pacjenta, nieprzeżytych traum oraz innych patologicznych mechanizmów emocjonalnych, które w codziennym życiu nie ujawniają się w sposób bezpośredni. Celem nie jest tutaj wyłącznie czyste zrozumienie własnej psychiki, ale również swego rodzaju „przeżycie” emocji, które leżą u podstaw różnego rodzaju patologicznych mechanizmów;
  • terapia w ujęciu behawioralno-poznawczym: w odróżnieniu od dwóch poprzednich, ten nurt nie ma nic wspólnego z koncepcjami Freuda. Co więcej, nie przyjmuje się tutaj takich założeń, jak np. podświadomość czy istnienie skrywanych traum emocjonalnych. Na czym więc koncentruje się ujęcie behawioralne-poznawcze? Celem jest nade wszystko analiza mechanizmów zachowania pacjenta, zrozumienie ich, a następnie korekta tych mechanizmów behawioralnych, które mają charakter patologiczny. Warto dodać, że terapia w ujęciu behawioralno-poznawczym jest uznawana za wysoce efektywną w leczeniu uzależnień oraz różnego rodzaju fobii, natręctw czy stanów lękowych. Uznaje się ją także za najbardziej naukowy nurt.

Który z opisanych rodzajów terapii wybrać? To zależy. Ujęcie behawioralno-poznawcze jest co prawda efektywne, jednak odznacza się dość ograniczonym zasięgiem. Ta forma nie okaże się skuteczna wówczas, gdy skłonności do nałogów są zakorzenione głębiej np. w nieprawidłowych strukturach osobowości pacjenta. W przypadku natomiast ujęć psychoanalitycznego oraz psychodynamicznego trzeba liczyć się z długim czasem trwania terapii, a także koniecznością sporego wysiłku ze strony pacjenta.

Czy psychoterapia w leczeniu uzależnień jest dostępna na NFZ?

W Polsce można korzystać z refundowanej terapii indywidualnej. Istnieją także specjalne ośrodki leczenia uzależnień, gdzie również stosuje się terapię. Problemem jest oczywiście dostępność. W przypadku państwowej służby zdrowia niestety trzeba liczyć się z długim czasem oczekiwania.

Jeśli natomiast pacjent zdecyduje się na terapię prywatną, będzie to wiązać się z relatywnie sporym kosztem. Godzina u dobrego, certyfikowanego terapeuty to koszt mniej więcej 150-250 złotych, zależnie od miasta.

Konkluzja

Jak widać, chociaż różne rodzaje zakładów sportowych, a w tym również zakłady na puchar Polski stanowią świetną rozrywkę, to jednak mogą wiązać się także z pewnym ryzykiem dla naszego zdrowia. Jeśli mamy wrażenie, że przysłowiowa „gra u buka” powoli zaczyna wymykać się spod kontroli, należy po prostu zrezygnować z dalszego obstawiania. Jeżeli zaś problem jest poważniejszy, konieczne będzie poszukanie profesjonalnej pomocy. Nie warto z tym zwlekać, ponieważ im szybciej nałóg zostanie poddany leczeniu, tym mniejsze spustoszenie zdoła wywołać w naszym życiu.

Psychoterapia i jej wpływ na różne rodzaje uzależnień

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

1 × three =

Scroll to top