• Zawód psychoterapeuty – stan prawny

    Posted on 12 lutego 2014 by admin in Gestalt.

    Gdy dopadają nas lęki, fobie, a także inne, niepokojące stany jak na przykład depresja warto rozważyć pomoc wykwalifikowanego specjalisty. Tutaj pojawia się jednak pierwszy problem, jakim jest to, do kogo tak naprawdę powinniśmy się zgłosić. Psycholog, psychiatra, a może psychoterapeuta? Kto tak naprawdę będzie w stanie nam pomóc?

    Na samym początku trzeba zaznaczyć, że powyższe nazwy dotyczą całkowicie innych stanowisk i nie da się ich używać jako synonimów. Na dobrą sprawę, jedyną cechą wszystkich tych zawodów jest to, że każdy z nich zajmuje się ludzką psychiką. Całkiem inne są jednak cele i środki takich działań. W większości przypadków, gdy czujemy się źle z naszymi problemami o podłożu psychologicznym najlepszym wyjściem będzie udanie się do psychoterapeuty. Jest to wysoko wykwalifikowany specjalista, który musiał zdobyć wyższe wykształcenie, a także przynajmniej 4-letnie szkolenie, w skład którego wchodziła wielogodzinna praktyka i staż. Psychoterapeuci pomagają pacjentom przez oddziaływanie psychologiczne, bez korzystania z farmakologii, co nie oznacza, że w pewnych przypadkach nie współpracują oni z innymi specjalistami. Jednym z podstawowych problemów dotyczących funkcjonowania zawodu psychoterapeuty jest brak informacji na jego temat w polskim prawodawstwie. Oznacza to, że praktycznie każdy może otworzyć własną działalność tego typu, co może prowadzić do nadużyć i szkodzenia pacjentom, zamiast pomocy. Aby temu przeciwdziałać powstały stowarzyszenia psychoterapeutów, wydające certyfikaty, świadczące o uprawnieniach danego specjalisty.

    Z drugiej strony mamy psychologów – osoba taka musi ukończyć studia przynajmniej magisterskie na kierunku psychologia, a następnie zostać umieszczona na liście Regionalnej Izby Psychologów.  Ludzie na tym stanowisku odpowiadają za diagnozowanie zaburzeń i udzielanie pomocy psychologicznej. Oczywiście, psychologowie mogą ukończyć także dodatkowy 4-letni kurs i pełnić także rolę psyhchoterapeuty.

    Psychiatrzy, w odróżnieniu od psychoterapeutów i psychologów są lekarzami. W ramach szkoleń nabywają oni wiedzę teoretyczną z zakresu psychologii i psychoterapii, jednak ich głównym zadaniem pozostaje pomaganie pacjentom poprzez stosowanie środków farmakologicznych.

Comments are closed.