• Założenia teoretyczne terapii Gestalt

    Posted on 19 listopada 2013 by admin in Gestalt.

    Gestalt – to słowo, które w języku oznacza kształt lub formę czegoś. Jest to również nazwa jednej z najpopularniejszych metod psychoterapii, o której jednak wiele osób nie wie zupełnie nic. Aby dowiedzieć się czym tak naprawdę jest Gestalt należy sięgnąć do początków tej terapii, a także do jej założeń teoretycznych, gdyż to one tak naprawdę najwięcej mówią na ten temat.

    Korzenie tej terapii wiążą się nieodłącznie z życiem jej twórcy – Frederika Salomona Persla. Jego życie było bardzo burzliwe, począwszy od pierwszych lat życia w pozbawionym miłości domu rodzinnym, przez pełną złych decyzji młodość, aż po dalsze losy, wśród których zdecydowanie najtragiczniejszymi była konieczność ucieczki z Europy przed nazistowskimi prześladowaniami. Dzięki temu Persl udał się jednak do Afryki i krajów azjatyckich, gdzie mógł zgłębiać tajniki tamtejszych filozofii i postaw życiowych.

    Podstawowym pojęciem jest oczywiście sam Gestalt – czyli całość, coś kompleksowego, potrzebnego nam do osiągnięcia pełni funkcjonowania. Aby osiągnąć ten stan musimy zadbać o wszystkie aspekty naszego życia. Pomocna w tym okazuje się zdolność samoregulacji, dzięki której zaspokajamy nasze potrzeby i mamy możliwość zachowania wewnętrznej równowagi. Innym, ważnym założeniem teoretycznym związanym z teorią Gestalt jest tak zwane pole środowiska, czyli całe nasze otoczenie, które oczywiście nie pozostaje bez wpływu na nasz rozwój.

    Ostatnim istotnym sformułowaniem dotyczącym teorii Gestalt jest świadomość, czyli umiejętność analizy przebiegu i stanu zachodzących w naszym ciele procesów. Im bardziej jesteśmy świadomi, tym bardziej mamy kontrole za nasze dokonania i jesteśmy bardziej odpowiedzialni za podejmowane przez nas decyzje. W skrócie oznacza to mniej więcej tyle, że osoby świadome czują się wolne, szczęśliwsze i mają kontrole nad własnym życiem

Comments are closed.