• Praktyka Gestalt

  Posted on 25 listopada 2013 by admin in Gestalt.

  Głównym założeniem terapii Gestalt jest dokładniejsze poznanie samego siebie. Uczestnicy terapii starają się rozszerzać swoją świadomość, poznawać swoje możliwości i zwalczać ograniczenia. Aby osiągnąć sukces konieczna jest nie tylko znajomość założeń teoretycznych, ale również uczestniczenie w terapii, na którą składa się szereg praktycznych rozwiązań, w skład których wchodzą różne zadania i metody.

  Teoria Gestalt opiera się przede wszystkim na pojęciach samoregulacji, dążeniu do całości i zrozumienia samego siebie. Jednak jeżeli rzeczywiście zależy nam na osiągnięciu stanu zwanego Gestalt musimy przede wszystkim skupić się na relacjach z naszym terapeutą. To właśnie jego zadaniem jest dobranie najbardziej odpowiednich dla danego pacjenta metod  terapeutycznych. Przyjrzyjmy się zatem kilku najbardziej powszechnym sposobom na prowadzenie terapii.

  Jedną z podstawowych praktyk terapeutycznych jest analiza naszych snów. Gestaltyści uważają bowiem, że obrazy, które widujemy podczas snu są tak naprawdę ukrytymi wiadomościami dotyczącymi naszego życia – naszych lęków, problemów itd. Terapeuci zwracają szczególną uwagę przede wszystkim na sny, które bardzo często się powtarzają, a także na marzenia senne, przyjmuje się bowiem, że to właśnie te dwie rzeczy mają największe znaczenie.

  Inną, ciekawą metodą jest terapia poprzez identyfikację. Podczas takiego zadania, pacjent musi wcielić się w rolę nieożywionych przedmiotów, a następnie krótko opisać siebie w nowym wydaniu. Używane przez pacjentów słowa bardzo często stanowią odzwierciedlenie skrywanych głęboko opinii. Metodą podobną są techniki psychodramatyczne, w których pacjent wciela się nie w przedmiot, a w konkretną osobę – dzięki temu może on spojrzeć na dany problem z innej perspektywy, doświadczając tym samym innych odczuć.

  Chociaż wspomniane wyżej metody terapeutyczne mogą czasami wydawać się śmieszne, to ich skuteczność została już potwierdzona wielokrotnie. Podczas uczestniczenia w terapii Gestalt postarajmy się zaufać wiedzy i doświadczeniu naszego terapeuty.

Comments are closed.