• Dziewięć zaleceń Gestalt według Claudio Naranjo

  Posted on 1 grudnia 2013 by admin in Gestalt.

  Terapia metodą Gestalt cieszy się dużym zainteresowaniem. Ta metoda psychoterapii przynosi bowiem bardzo dobre efekty i pozwala na stosunkowo szybkie nawiązanie kontaktu pomiędzy terapeutą i pacjentem, dzięki czemu spotkania odbywają się w atmosferze zaufania i otwartości.

  Jak niemal w każdej innej metodzie terapeutycznej, także w Gestalt można wyszczególnić kilka podstawowych założeń. Za ich stworzenie odpowiada Claudio Naranjo.

  Pierwsze dwa zalecenia to życie tu i teraz – nie powinniśmy przejmować się przeszłością i przyszłością. Chociaż zdanie to wydaje się być bardzo powszechne i nadużywane, to wiele jest w nim prawdy. Jeśli zadbamy o życie chwilą, to łatwiej będzie czuć się nam szczęśliwym i pozytywnie odbije się to zarówno na przeszłości, jak i naszych dalszych losach.

  Trzecie zalecenie zakłada skupienie się na życiu realnym, nie na wyobrażeniach. Zamiast więc myśleć o tym jak mogłoby być, starajmy się poprawić to co ma już miejsce.

  Porady czwarta i piąta polecają nam powstrzymywać niepotrzebne myślenie i ocenianie swoich działań. W zastępstwie tego powinniśmy wyrażać siebie na różne sposoby.

  Według szóstego zalecenia każde doświadczenie jest budujące dla naszej świadomości – również zdarzenia, które są dla nas nieprzyjemne.

  Zasady 7 i 8 są ze sobą nieodłącznie powiązane, a ich głównym przesłaniem jest wzięcie pełnej odpowiedzialności za nasze działania – zarówno czyny fizyczne, jak i emocje, myśli, a nawet uczucia.

  Ostatnie, dziewiąte zalecenie nakazujemy nam poddanie się temu kim tak naprawdę jesteśmy.

  Powyższe założenia mają na celu przede wszystkim pomoc w osiągnięciu przez nas Gestaltu, czyli poczucia stałości i jedności. Wszystkie zalecenia można w skrócie opisać jako dążenie do tego, aby przejmować się jedynie bieżącymi i naprawdę istotnymi kwestiami, a jednocześnie nie udawać kogoś, kim nie jesteśmy. Tylko to pomoże nam dojść do oczekiwanego stanu.

Comments are closed.